باورهای غلط کسب و کارها در شبکه های اجتماعی

نمی‌توان در مورد تفریحات سالم دیگران نظر داد. اما اگر حضور در شبکه‌های اجتماعی را نه به‌عنوان تفریح و سرگرمی، بلکه به‌عنوانابزاری در خدمت استراتژی‌های کلان شرکت می‌بینیم، مناسب است که نکات مهمی را موردتوجه قرار دهیم.

نخستین دامی که کسب‌وکارها در هنگام حضور خود در شبکه‌های اجتماعی گرفتار آن می‌شوند، تلاش برای افزایش فا لورهاست.

هدف نهایی از هر نوع تبلیغ یا حضور اجتماعی، تبدیل کردن مخاطب به مشتری است.

در اینجا ممکن است دو اشتباه کلیدی صورت بگیرد:

اشتباه اول اینکه بگوییم صرف حضور در شبکه‌های اجتماعی خوب است و به‌هرحال آگاهی از برند ما را بالا می‌برد. اینکه مردم بیشتر و بیشتر در معرض نام ما قرار بگیرند و تشخیص برند یا Brand Recognition را بالا ببریم، اما یادآوری برند ما یا Brand Recall همچنان پایین باشد، برند ما را راهی گورستان برند می‌کند: برندی مرده‌ اما دارای سنگ‌قبری بزرگ.

 اشتباه دوم اینکه بگوییم اگر من مثلاً ده هزار فا لور دارم و از بین آن‌ها بیست مشتری ایجادشده است، اگر صد هزار فا لور داشته باشم، دویست مشتری دارم و این برای من مطلوب است. کسی که این منطق را به کار می‌گیرد، منابع خود را هرز می‌برد. او درواقع به نرخ تبدیل ۰٫۰۰۲ رضایت داده است.

شاید بهتر باشد قبل از تلاش و سرمایه‌گذاری برای افزایش تعداد فا لورها،‌ استراتژی‌ها و ابزارهای مختلف را آزمایش کنیم و تلاش کنیم به حداکثر نرخ تبدیل یا Conversion Ratio دست پیدا کنیم. اگر مطمئن شدیم که مثلاً بالاترین نرخ تبدیل قابل‌تصور ۳% است و در شرایط موجود به هیچ شکل نمی‌توان این نرخ را بهبود داد، حالا وقت آن است که وقت و توان خود را برای افزایش فا لورها صرف کنیم.

در کنار نکات فوق، یک نکته دیگر را هم به خاطر داشته باشید:

حضور در هر یک از شبکه‌های اجتماعی، نیازمند یادگیری و تجربه است. چه مطالبی طرفدار دارند. چه مطالبی نباید مطرح شوند. چه سوا لاتی باید پاسخ داده شوند. چه مواردی باید مسکوت بمانند؟ دسترسی چه کسی باید حتماً‌ محدود و مسدود شود؟ چه کسانی باید تحت هر شرایطی دسترسی داشته باشند و نباید Block شوند؟ با توهین‌ها چه برخوردی شود؟ با انتقادها چه کنیم؟

دقت داشته باشید که پاسخ به سوا لات فوق، تابع دو فاکتور مهم است:شبکه اجتماعیموردنظر و نیز کسب‌وکاری که مدنظر داریم.

ممکن است مسئول شبکه اجتماعی شما،‌ قبلاً سابقه فعالیت گسترده در فیس بوک داشته باشد. اما فرهنگ و اصول رفتاری در توییتر یا اینستاگرام کاملاً متفاوت است. کاری که در فیس بوک عرف است، ممکن است در اینستاگرام درست نباشد. حرفی که در فرهنگ توییتر پذیرفته‌شده است، ممکن است در لینک دین مطلوب نباشد.

از طرف دیگر، ممکن است مسئول شبکه اجتماعی شما، قبلاً برای کسب‌وکار دیگری فعالیت می‌کرده و مثلاً ادمین صفحه اینستاگرام یک شرکت بزرگ بوده است. این سابقه باعث نمی‌شود که تجربیات او در مورد کسب‌وکار و برند شما هم صادق باشد.

بنابراین: حتی به فرض سابقه قبلی، بهتر است اکانت شما در یک شبکه اجتماعی، به‌تدریج رشد کند. قبل از اینکه به تعداد بالای فالور فکر کنید، می‌توانید به استراتژی‌های خود فکر کنید. الگوهای مختلف را بیازمایید. در یک فرایند آزمایش و خطا، نحوه تعامل با مخاطبان را یاد بگیرید و سپس به‌تدریج، میدان بازی را بازتر کنید.

تمرین:

درباره تعداد فا لورها، چه نکات دیگری به ذهن شما می‌رسد که باید به توضیحات بالا افزوده شود؟

 

منبع: http://motamem.org/?p=9926