همایش روز آمار و برنامه‌ریزی در تالار فرهنگ دانشگاه یزد و با همکاری شرکت پیشتازان توسعه ماهان یزد برگزار شد.

همایش روز آمار و برنامه‌ریزی در روز چهارشنبه پنجم آبان ماه با حضور دکتر زاهدیان، معاون طرح‌های آماری مرکز آمار ایران ، دکتر محمدپور عضو هئیت مدیره انجمن آمار ایران و هئیت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، جمعی از مسؤلین استانی، اساتید دانشجویان و صاحب‌نظران این رشته در تالار فرهنگ دانشگاه یزد و با همکاری شرکت پیشتازان توسعه ماهان یزد برگزار شد. علیرضا زاهدیان معاون طرح‌های آماری مرکز آمار ایران در این همایش اظهار داشت: زمینه توسعه بازار تولیدات آماری در کشور فراهم شده که بهره‌گیری مناسب از این شرایط نیازمند استفاده از نیروی متخصص و کارشناسان آمار است و این در حالی است که با وجود 34 هزار دانشجو و دانش‌آموخته رشته آمار در کشور، درصد بیکاری در میان تحصیل کرده ها این رشته بالاست. وی با بیان اینکه متوسط بیکاری دانش‌آموختگان آمار از سایر رشته‌ها بیشتر است، افزود: به همین منظور علاوه بر تاکید بر ضرورت بکارگیری متخصصان آمار در بنگاه‌های اقتصادی، در برنامه پنج ساله پنجم توسعه اختصاص25 درصد سهمیه کارکنان یک دستگاه مرتبط به کارشناسان و متخصصان آمار تعریف شده که این امر هنوز اتفاق نیفتاده است.  

زاهدیان تصریح کرد: به منظور ورود دانش‌آموختگان آمار به بازار کار این رشته که در آینده توسعه خواهد یافت باید تمرین بر اساس آمارهای واقعی، توانایی در تهیه آمار خام و تسلط بر زبان‌های خارجی را برای ارتباطات بین‌المللی تقویت کنیم . وی گفت: نتایج مطلوب سرشماری اینترنتی و رکورد قابل توجه مشارکت مردم ایران در این سرشمار و تحولات آماری بیانگر توسعه توجه به آمار در کشور است.

حمید فخرالدین، معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه استان یزد نیز در این همایش گفت: ثبت نام۵۸.۸درصدی خانوارهای استان در سرشماری اینترنتی و تحقق۱۶۲درصدی هدف گذاری اولیه که منجر به کسب رتبه عالی استان در کشور شد، بیانگر اعتماد و همراهی مردم به دولت در اجرای برنامه های آماری است. محمدحمید فخرالدین گفت: در سرشماری اخیر که مرحله اول آن به صورت نوین و اینترنتی انجام شد در استان یزد۱۹۷هزار خانوار شامل۶۴۸هزار نفر شرکت کردند.

در ادامه جلسه رامین زارع پس از معرفی زمینه فعالیت شرکت پیشتازان توسعه ماهان یزد در مورد راه اندازی کسب و کار در حوزه بین رشته ای آمار و مدیریت سخنرانی نمود و از تجارب راه اندازی این شرکت جهت انتقال تجارب برای دانشجویان که اصلی ترین دغدغه آنها، آینده شغلی پس از فارغ التحصیلی است اشاره کرد. سپس دکتر رحمانی پیرامون این موضوع و انواع سرشماری به بحث پرداختند و در پایان از دانشجویان ممتاز و همچنین افتخار آفرینان المپیاد در رشته آمار تجلیل به عمل آمد.