جلسه شورای راهبری پیاده سازی استراتژی های توسعه شهرستان میبد با حضور حضرت آیت‌الله اعرافی ریاست محترم جامعه المصطفی العالمیه و امام‌جمعه معزز شهرستان میبد برگزار شد

جلسه شورای راهبری پیاده سازی استراتژی های توسعه شهرستان میبد با حضور حضرت آیت‌الله اعرافی ریاست محترم جامعه المصطفی العالمیه و امام‌جمعه معزز شهرستان میبد برگزار شد

جلسه شورای راهبری پروژه پیاده‌سازی استراتژی‌های شهرستان میبد و تدوین برنامه عملیاتی شهرستان میبد با حضور آیت‌الله اعرافی امام‌جمعه شهرستان میبد، فرماندار شهرستان و بخشداران و اعضای کارگروه‌های توسعه شهرستان برگزار شد.

در ابتدای جلسه رامین زارع مدیر پروژه به اهمیت پیاده‌سازی استراتژی‌ها و تدوین برنامه عملیاتی و نقش آن در توسعه پرداختند، ایشان با ذکر چندین نمونه پژوهش‌های صورت گرفتهدر سطح بین‌المللی به اهمیت موضوع و همچنین شکست سازمان متعدد در عین داشتن برنامه‌ریزی استراتژیک پرداختند. این پژوهشگر حوزه مدیریت استراتژیک با بیان اینکه نتایج تحقیقات نشان داده است شکست عمده سازمان‌ها در گام پس از تدوین برنامه استراتژی، نداشتن برنامه عملیاتی مبتنی بر استراتژی‌ها و عدم تلاش برای پیاده‌سازی برنامه راهبردی دانست. وی با اشاره به اینکه چرخه مدیریت استراتژیک را سه بخش برنامه‌ریزی استراتژیک، برنامه‌ریزی عملیاتی و کنترل و ارزیابی تشکیل می‌دهد؛ موفقیت سازمان‌ها را در گروه اجرای کامل این چرخه دانسته و اشاره به این موضوع کرد که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تدوین اسناد توسعه تمام شهرستان‌ها به‌خوبی چالش پیاده‌سازی آن را پیش‌بینی نموده و با آگاهی بخشی به‌ موقع و حمایت‌های لازم با همکاری فرمانداری شهرستان میبد این پروژه را مصوب و از محل شهرستان تأمین اعتبار و به عرصه اجرا گذاشتند.

ایشان در ادامه گزارش کاملی را از مراحل اجرا این پروژه مطرح کردند که این مراحل شامل تدوین نقشه استراتژیک، تعیین اهداف کیفی و کمی، شناسایی و اولویت‌بندی پروژه‌ها و درنهایت تهیه برنامه عمل شهرستان می‌شد. همچنین وی از تحقق سه پروژه تعریف‌شده در ابتدای این پروژه با تسهیل گری گروه مشاور خبر داد. و اشاره کردند ٨۰ پروژهاولویت‌دار معرفی‌شده در این جلسه حاصل بررسی ۵۰۰ طرح و پروژه شناسایی‌شده توسط مشاور و بررسی در ٢۴ جلسه کارگروه‌های ٨ گانه توسعه شهرستان و قریب ۵۰ جلسه انفرادی با خبرگان بخشی و فرابخشی شهرستان بوده است.

در ادامه دکتر محبی به تشریح ساز کار و متدولوژی اجرای پروژه پرداختند، ایشان ضمن دسته‌بندی پروژه‌هایی که در حال حاضر در عمل رخ می‌دهد، تأکید کردند آنچهاز اول مدنظر گروه مشاور بوده است تعریف پروژه‌های تحول زایی بوده است که بتواند استراتژی‌های شهرستان را اجرایی و شهرستان را به سمت چشم‌انداز ترسیم‌شده سوق دهد.

در ادامه حضرت آیت‌الله اعرافی امام‌جمعه شهرستان ضمن نیکو دانستن هر دو فاز پروژه، فاز دوم را زمینه تحقق شعار اقدام و عمل در شهرستان مطرح کردند، و ضمن قدردانی از فرماندار محترم برای مدیریت و اجرای چنین پروژه‌ای، از زحمات گروه مشاور تقدیر کردند، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور این تیم را تیمی متعهد، پویا و جوان دانسته که مبنای علمی مدیریت را می‌دانند؛ ایشان ضمن ارائه نظرات خود پیرامون پروژه مذکور، توجه به چند نکته را لازمه تحقق برنامه‌ها و پروژه‌های نهایی مطرح کردند، و از نهادهای اجرایی خواستند که آن را مدنظر بگیرند، ازجمله: حمایت و جدیت مدیریت ارشد شهرستان در اجرای آن، آموزش و فرهنگ‌سازی نگاه و تفکر استراتژیک و تولید فرهنگ الزام به اجرای برنامه در شهرستان، آگاهی سازی و اطلاع‌رسانی استراتژی‌ها و برنامه و رصد پایش برنامه‌ها توسط نخبگان، تبدیل‌شدن این برنامه به‌عنوان میثاق و ابزاری برای ارزیابی مدیران شهرستان.

ایشان در پایان تأکید کردند موارد مطرح‌شده در جلسه در مدت دو هفتهبررسی اعمال‌نظر لازم صورت گیرد و پس از تصویببرنامه عملیاتی شهرستان به‌منظور اجرا، نهاییو ابلاغ گردد

در پایان جلسه فلاح فرماندار شهرستان میبد ضمن تشکر از اقدامات صورت گرفته تأکید داشتند مسئولین باید بتوانند در شرایط محدود برنامه محور عمل کنند، باید به برنامه‌ریزیو برنامه محور عمل کردن باور و اعتقاد داشته باشند وخودمحور اجرا باشند. ایشان از دستگاه‌های اجرایی شهرستان خواستند با توجه به محورهای مشخص‌شده در برنامه راهبردی شهرستان و پروژه‌های را پیش‌بینی‌شده، درصدد جذب منابع و مشارکت بخش غیردولتی درآمده، در جهت اجرای پروژه‌ها گام بردارند.